Zprávy

Pozvánka na pondělní Koncert vítězných prací GENERACE

23.května 2016 | Tisková zpráva
Koncert Mezinárodní soutěže skladatelů do třiceti let zemí Visegrádské čtyřky GENERACE se uskuteční TOTO PONDĚLÍ 23. května v 17 hodin v koncertním sále Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě. Letošní jubilejní 5. ročník této soutěže byl opět velmi silně obsazen, a to v obou kategoriích. Zvláště úroveň soutěžních prací v nižší věkové kategorii vykázala vyšší kvalitu, což je velkým příslibem pro budoucnost.

Setkání svaté Hildegardy von Bingen a Guillaume de Machauta

23.května 2016 | Tisková zpráva
Včera, v neděli 22. května, 18 hodin. Kostel sv. Bartoloměje v Kravařích byl svědkem navýsost poučené interpretace souboru Ensemble Per Sonat a její vůdčí osobnosti, sopranistky Sabine Lutzenberger.

Varhanní recitál v Ludgeřovicích. Nejlepší koncert za posledních pět let

22.května 2016 | Tisková zpráva
Varhanní recitál s překvapením v sobotu 21. května. Kostel sv. Mikuláše v 18. hodin se zaplnil do posledního místa. Tomáš Mihalík, vítěz mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena představil na počátku své umělecké cesty interpretační umění ve velkolepém inspirativním prostředí ludgeřovického chrámu s neopakovatelnou akustikou. Jednolodní stavba z roku 1906 z režných a glazovaných cihel, kterou uzavírá polygonální kněžiště, po stranách se sakristií a kaplí, skutečně praskala ve švech. Hudba se nesla k divákům i do velkolepého prostoru včetně 75 metrů vysoké hranolové věže se zvonicí. Slavnostní meditativní atmosféru dokreslovala výzdoba kostela, hlavní oltář svatého Mikuláše, dva boční oltáře svaté rodiny a svaté Barbory akademického sochaře G. Schreinera z Řezna a čtrnáct obrazů křížové cesty.

Včera byl zahájen Janáčkův máj s Drážďanskou filharmonií. Dnes varhanní recitál v Ludgeřovicích.

21.května 2016 | Tisková zpráva
Včera byl zahájen 41. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. Tento koncert s Drážďanskou filharmonií, dirigentem Michaelem Sanderlingem a houslovým virtuosem Ivanem Ženatým, který je odbornou kritikou posluchači i hudebními kolegy označován za nejvýznamnějšího českého houslistu současnosti, byl vyprodán za tři hodiny v den zahájení prodeje, tj. již 1. února tohoto roku.

Zahájení Janáčkova máje dnes: Zahajovací koncert, vernisáž výstav.

20.května 2016 | Tisková zpráva
Zahajovacím koncertem Drážďanské filharmonie s dirigentem Michaelem Sanderlingem a houslovým virtuosem a prezidentem festivalu Ivanem Ženatým bude dnes v pátek 20. května v Domě kultury města Ostravy v 19.00 hodin zahájen již 41. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj.

U Janáčka mohu ještě hodně objevovat, říká šéfdirigent Drážďanské filharmonie, která míří do Ostravy

19.května 2016 | Tisková zpráva
41. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj zahájí v pátek v Ostravě Drážďanská filharmonie, orchestr s více než 146letou historií. Taktovku nad zahajovacím koncertem převezme jeho šéfdirigent Michael Sanderling, jako sólista vystoupí houslový virtuóz Ivan Ženatý. Michael Sanderling pochází ze slavné hudební rodiny a kromě dirigování je i vystudovaným violoncellistou. Drážďanskou filharmonii vede od roku 2010.
úterý 24. května 2016 19:00
Vítkovický zámek

Komorní koncert

Na Janáčkově máji vystoupilo nejedno klavírní trio. Posluchači mohou díky tomu na festivalu srovnávat různé soubory a poznávat hodnotné skladby pro toto komorní obsazení. V intimním a vznešeném prostředí vítkovického zámku absolvuje svou festivalovou premiéru Trio Martinů s více než 25letou historií a řadou mezinárodních úspěchů.

  • Josef Suk: Elegie pro klavírní trio
  • Ivana Loudová: Klavírní trio
  • Bohuslav Martinů: Klavírní trio č. 2 d moll H 327
  • Anton Arenskij: Klavírní trio d moll op. 32

Interpreti

Trio Martinů