Festivalové aktuality

Měsíc do zahájení Janáčkova máje 2017

25.dubna 2017 | Tisková zpráva
„Letošní festivalový ročník se z nenápadného vyklubal ve velmi pozoruhodný. A to jak svým programem, tak interprety. Velkou radost máme z nových partnerů našeho festivalu a především z velkého zájmu publika. Dlouhou dobu jsem neměl, měsíc před zahájením Janáčkova máje, tak pozitivní pocity.“ Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova máje

Pozvánka: Jaromír Javůrek - v Českém rozhlase Vltava

18.dubna 2017 | Tisková zpráva
V pátek (21.4.) vystoupí Jaromír Javůrek, ředitel festivalu Janáčkův máj, v Českém rozhlase Vltava v pořadu Telefonetéka.

Výsledky GENERACE 2017 – mezinárodní soutěž skladatelů do třiceti let

30.března 2017 | Generace - soutěž
Dne 27. března 2017 zasedala v Ostravě mezinárodní porota ve složení Milan Báchorek, Ivan Kurz, Hanuš Bartoň, Vít Zouhar (Česká republika), Alexander Lasoń (Polsko), Jevgenij Iršai (Slovensko) a László Tihányi (Maďarsko). Porota zhodnotila přihlášené skladby po formální stránce a konstatovala, že všechny splnily podmínky. Soutěž měla i v letošním ročníku vysoký počet soutěžících (56 skladeb). Porota konstatuje, že se vysoká úroveň zadaných prací prokázala i v letošním roce. Vzhledem k vyrovnané úrovni nejlepších českých účastníků se porota rozhodla rozdělit cenu AHUV mezi tři nejlépe hodnocené účastníky.

ROZHOVOR S LAWRENCEM BROWNLEE

1.března 2017 | Tisková zpráva
Lawrence Brownlee je americký operní zpěvák - tenor. Je pokládán za nejlepšího představitele bel canta na světě. Jeho koncerty ve světových metropolích a jeho operní vystoupení jsou beznadějně vyprodána.

JANÁČKŮV MÁJ VYPRODÁVÁ KONCERTY UŽ 3 MĚSÍCE PŘED ZAHÁJENÍM

28.února 2017 | Tisková zpráva
23 koncertů umělců z 9 zemí v 19 dnech a v 9 městech Moravskoslezského kraje. To je Janáčkův máj 2017, který vyprodává koncerty 3 měsíce před svým zahájením.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova máje, vystoupí jako jeden z mluvčích v diskusi na téma „NÁŠ KRAJ“

21.února 2017 | Tisková zpráva
Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova máje, vystoupí jako jeden z mluvčích v diskusi na téma „NÁŠ KRAJ“, jež je předmětem konference v Imperial Hotelu Ostrava (8. 3. 2017 od 10.00 hod).
pondělí 22. května 2017 19:00
Dům kultury města Ostravy
společenský sál

Zahajovací koncert
na počest 750 let založení města Ostravy

Pod drsným zevnějškem Ostravy vždy bilo její velké a horké srdce. V Ostravě se nejen dobývalo uhlí a tavilo železo, ale vznikala zde velká umělecká díla a v jejích zdech se rozvíjelo obrovské množství talentů. Tep tohoto ostravského srdce a rytmus industriálního města výstižně zachytil ve své symfonické básni Ostrava neprávem opomíjený hudební skladatel Rudolf Kubín. Petr Nouzovský patří k předním českým violoncellistům své generace a v jeho podání bude koncert Bohuslava Martinů jistě velkým zážitkem.

  • Leoš Janáček: Sinfonietta
  • Rudolf Kubín: Ostrava, symfonická báseň
  • Bohuslav Martinů: Koncert pro violoncello č. 1

Záštitu nad koncertem převzal Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy

Partneři koncertu

  • Statutární město Ostrava
  • Nadace Bohuslava Martinů
  • Nadace Leoše Janáčka   

Interpreti

Petr Nouzovský - violoncello
Leoš Svárovský - dirigent
Jiří Vejvoda - úvodní slovo
Symfonický orchestr Českého rozhlasu