< Zpět

Dohnal Karel

Jeden z nejúspěšnějších umělců mladé generace je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Řím 2004, Pražské jaro 2002, Bayreuth 2001, Ostende 1999, Sevilla 1997, Londýn 1997). Po absolvování Ostravské konzervatoře ve třídě Petra Bohuše a Akademie múzických umění v Praze u Vlastimila Mareše pokračoval ve studiu na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradě a Hilversumu. Svá studia ukončil v roce 2006 doktorátem na HAMU.

Během své dosavadní kariéry koncertoval nejen u nás, ale i v mnoha zemích Evropy, Číně a Spojených státech. Spolupracoval s Talichovým, Haasovým či Stamitzovým kvartetem, sopranistkou Editou Gruberovou, s klavíristy Petrem Jiříkovským, Václavou Černohorskou a dalšími.  Jako sólista vystupoval s Pražskou komorní filharmonií, Českým komorním orchestrem, Talichovým komorním orchestrem, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Komorní filharmonií Pardubice, Bělehradskou filharmonií, Hofer Symfoniker a mnoha dalšími.  Je členem Pražského klarinetového kvarteta, Tria Amadeusn a PhilHarmonia Octet. Natočil několik CD jak sólového tak komorního repertoáru. Pravidelně vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí.

V sezoně 2007/2008 roce provedl koncerty Francaixe, Webera a Mozarta. Absolvoval recitálové turné v Anglii s  klavíristou Eugeny Samoilovem, turné po Holandsku s Triem Amadeus  zakončené živě vysílaným koncertem v Zrcadlové síni Concertgebow v Amsterdamu, recitály a kurzy na Moskevské a Petrohradské konzervatoři, Mistrovské interpretační kurzy v Ostravě a v Maďarském Egeru. Na začátku r. 2008 vystoupil Karel Dohnal na recitálech v USA, kde zároveň vyučoval na několika univerzitách. V letech 2009 – 2010 hostoval jako první klarinetista v BBC Symphony Orchestra v Londýně.

Je oficiálním hráčem prestižního výrobce klarinetů, francouzské firmy Selmer a americké firmy Rico, na jejíž plátky RESERVE hraje.

Termíny koncertů interpreta

středa 25. října 2017 19:00, Vítkovický zámek